W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Prasówki

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do momentu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary człowiek był do dyspozycji przede każdym książeczkę oszczędnościową PKO, na jakiej nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem oczekiwała na niego hiperinflacja.

Łączymy się do roku 1989

Dużo stracili ci, jacy w 1989 roku wrócili z akcji w USA wraz z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad ważna było świadczyć o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia interesów z tytułem „Ajent”. Nadal ciężko było prywatnie kupić ziemię lub nowe nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, kiedy więc obecnie decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać coraz dużo prywatnych firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W metropoliach nieźle prosperowały bary, restauracje i cukiernie.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a dokładnie w 1990 pokazało się, że zasoby gotówki, którymi dysponowali Polacy były daleko zdrowsze niż podaż towarów. Sprawiłoby to ogromną inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w szerokim stopniu dało tę inflację ograniczyć.

Pomimo tych trudności u sporej grupy naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najpopularniejszych wtedy biznesów zaliczyć można dodane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione nierzadko w centrach miast, gdzie ważna było obecnie kupić każdy drobiazg. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, momentem na zasadzie domina. W ich znaczenie (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż ale bardziej efektywne.

Co potem

Znacznie łatwo zaczęły pojawiać się nowe części i na momencie tysiącleci daje o sobie znać wzmożone uczestnictwo w polskiej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie wciąż było znaczne, jednak powoli się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje nadzieje w turystyce. Coraz popularniejszym uznaniem wśród turystów otworzyły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami zatrzymywały się coraz wyższym nabytkiem.

Jak ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to spora część spośród ich otworzyliście myśleć o daniu tak prostego kapitału, by obecny na nich szedł. W tych latach do najpopularniejszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza bycia pod wynajem i okolica.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, jednak te póki co nie są opłacalne, zarówno ze powodu na głębokie oprocentowanie, jak i robiącą inflację.

Dziwisz się w co zainwestować w tokach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments