Turystyka Tuczno

Prasówki

W tych dwóch dekadach wyraźnie zmieniły się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się znacznie więcej zwolenników turystyki aktywnej, którzy odwiedzają miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal zajmują się dużym powodzeniem, ale mówi to więcej jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy przynajmniej na Suwalszczyźnie bądź w okolicach Mrągowa. Wzrosła też liczbę osób poszukujących mniej znanych osobliwości, ukrytych w dalszych zakątkach Polski.

Turystyka Węgorzyno

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców kursie było poprowadzenie go mniej zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w niepowtarzalne otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze uważają się również interesujące zabytki.

Szlak liczy około 1800 km i podejmuje się w Elblągu. Wiedzie potem na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i ważnymi mostami w Stańczykach.

Dalej są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Krajowy i estetyczne Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Trafiając do Białegostoku jedna spośród jego nitek przechodzi w obrocie Łomży. Dalej na trasie przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Węgorzyno

Co kilkadziesiąt kilometrów na torze Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie właśnie wzdłuż granicy

Nie właśnie wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Często są więc po prostu granice województw, gdzie nie znajdziemy na ogół dużych miast. Przypadkami prawdopodobnie stanowić Wielkopolska i Łódzkie.

Nadal do pomieszczeń mniej zatłoczonych, jednak za to niezwykle malowniczych zaliczyć można Kaszuby i okolice północnej Odry.

Część spośród nas biorąc się w góry przechodzi na nauki Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o moc dużo efektowne są Sudety. Bieszczady ponadto nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez pełny rok oczekują na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych zamków na Torze Orlich Gniazd, wydobywający się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co najmniej kilkanaście, żeby w Rodzice lub Pilicy.

Turystyka Węgorzyno

Warto natomiast nosić na wycieczce powiedzenie, że „pod latarnią jest głównie najciemniej” i wybrać się okresem w miejscowości wielkich metropolii. Tam także mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Węgorzyno

Zachęcamy do odwiedzin serwisu wykorzystującego się inwestowaniem w glebę na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments