30 listopada zakończy się sezon rowerowy kołobrzeskiego systemu miejskiego. W sobotę wszystkie jednoślady na gruncie miasta będą jednoznaczne po raz ostatni w tymże roku – po północy już 1 grudnia) zostaną zatrzymane w stacjach. Rowery udadzą się na odpowiednią przerwę, w porządku której przejdą przegląd, restaurację i niezbędne naprawy, by powrócić na drogi obecnie w marcu 2020 roku.
Rowery miejskie w Kołobrzegu
Rower Miejski został otwarty w czerwcu 2017 roku. Jak podaje firma Nextbike w trzecim sezonie mieszkańcy czerpali ze 135 jednośladów i 13 stacji. Łącznie kołobrzeżanie i turyści wypożyczyli spożywa w tymże roku ponad 88 tys. razy. Najaktywniejsi byli w miesiącach letnich. Od czerwca do sierpnia zrealizowali prawie 60% wszystkich tegorocznych przejazdów. W lipcu najwięcej – ponad 18,5 tysiąca, co oznacza, że na wszelkim rowerze odbyło się 137 przejazdów miesięcznie, czyli średnio 4,5 dziennie.
— Liczba przejazdów w łączącym się do kraju sezonie pokazuje, ze rower miejski w Kołobrzegu był strzałem w dziesiątkę. Przez siedem miesięcy każdy ze 135 rowerów był wypożyczony średnio 647 razy. Liczba klientów wzrosła o kolejne 9 200 osób — podsumowuje Aleksandra Myczkowska-Utrata, dyrektor ds. komunikacji Nextbike Polska. — Teraz godzina na zimową przerwę, która stanie oszukana na przygotowanie infrastruktury do innego etapu.
— Nikt nie myśli sobie Kołobrzegu bez Roweru Miejskiego. Jego doskonała sława wśród ludzi oraz turystów jest wspaniała. Wydłużenie wolnego czasu mienia z roweru dla mieszkańców posiadających Kołobrzeską Kartę Człowieka było typowym „strzałem w dziesiątkę”. Wśród prawie 10.000 posiadaczy karty to dopiero Rower Miejski cieszy się największą popularnością. Dla miasta takiego jak Kołobrzeg – największego uzdrowiska w Polsce, namówienie mieszkańców do pozostawienia samochodów i mienia z alternatywnych źródeł transportu wciąż istniałoby także będzie priorytetem. Rower Miejski doskonale realizuje naszą karierę – mówi Prezydent Miasta, Anna Mieczkowska.
Dniem z maksymalną liczbą wypożyczeń była sobota 20 lipca. Z jednośladów skorzystano 1 080 razy, co oznacza, ze jakiś bicykl był wypożyczony ostatniego dnia 8 razy. Średni czas wypożyczenia w tymże roku wynosił 28 chwili i 28 sekund. Mieszkańcy Kołobrzegu najchętniej korzystali z sposobu w godzinach 15:00 – 19:00, kiedy dochodziło do ponad 33 proc. wypożyczeń z całego dnia. W granicy tygodnia podział rozwija się bardzo równomiernie, jednak bardzo wypożyczeń widziano w soboty – 17,6 proc.
Największym zainteresowaniem cieszyły się stacje Latarnia Morska – 15 1010 wypożyczeń oraz Kamienny Szaniec – 13 476 i Ratusz – 9 382. Także pomiędzy tymi pozycjami operator odnotował najwięcej przejazdów. Ze stacji: Kamienny Szaniec do Głowa Morska – 3 511 przejażdżek także z powrotem – 3 478 też z wypożyczalni Ratusz do Głowa Morska – 1 594.
Najaktywniejszy użytkownik Kołobrzeskiego Roweru Miejskiego w niniejszym okresie (od 1 marca do 28 listopada) wziął z planu 102 razy. Najpopularniejszy rower (numer 63150) wypożyczano 1 347 razy, czyli średnio 5 razy dziennie.
W kołobrzeskim systemie rowerowym do tej pory zapisałoby się ponad 24,5 tys. osób, z czego 38 proc. klientów w niniejszym sezonie. Łącznie przez trzy okresy od inauguracji systemu przygotowali oni 249 tysięcy wypożyczeń.
Kołobrzeski Rower Miejski został otwarty w czerwcu 2017 roku. Na podstawowym etapie obejmował 12 stacji i 125 rowerów. W maju 2018 został dodatkowo rozszerzony o kolejną stację i dodatkowe 10 rowerów, ufundowane przez Knight Frank, która prowadzi Parkiem Handlowym Albatros. Kołobrzeska sieć wypożyczalni rowerowych jest dzisiaj jedną z czterech w woj. zachodniopomorskim, w którym można korzystać od wiosny do jesieni z rowerów dostarczonych przez Nextbike Polska
Zobacz również praca Kołobrzeg