Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez blisko dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina że liczyć w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w obiekcie wzbudzenia obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych z siebie źródłach. Potrzeba jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Również na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić przedstawiają się krajowi konsultanci w poszczególnych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Owoców Biobójczych.

– Dochodzimy do kwestie bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co prowadzić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z polskich konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w sposobie „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to znacznie popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i traktowany przez znaczną liczbę pacjentów. Z wielu lat rozpowszechnia się o tej podstawie jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a czyli nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków zapewne żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Podaje się, iż w Polsce przyjmuje ją jeszcze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najekonomiczniejszą i najważniejszą substancją stosowaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną ale jeszcze często przy leczeniu cukrzycy rodzaju I. Z kilku lat leki z tą podstawą czynną są prawdziwy renesans. Odkryto skoro jej doskonałe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich danych dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji i w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dają w środki niemal całą Europę. Szkodliwą podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi wyjątkowo kłopotliwy dla wątroby. Posiada oraz działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z znajomych źródeł wskazuje, że umowy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem składa w pracy?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się a za kilka lat okazać, że młodzi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dobrze

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że czas na oficjalne komentarze będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że powinien wyjść do rzeczy poważnie, zarazem jednakże nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co zatem powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak już do własnego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacje od wydanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dobrze. Prawdopodobne jest przestawianie chorych na własne środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z reguły mniej dostępne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z zmiany zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje dopiero w myśli. W działalności aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na doba. Przestawienie ich na pozostałe materiały lecznicze zapewne żyć niezrozumiałe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zwykle w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych leków z rynku europejskiego – co stanowi niczym dużo praktyczne – zapewne żyć problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina płaci się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na polskim rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments